Reflectoarele sunt pe tine

Astăzi vreau să vorbim despre suflet. Sufletul tău.

Astăzi vreau să vorbim despre ceea ce îţi doreşti să faci pentru tine.

Astăzi vreau să vorbim despre curajul tău de a-ţi spune “mai încerc şi mâine”.

Astăzi vreau să vorbim despre transformarea ta.

Copacul are nevoie de timp pentru a creşte.  Cu cât coroana lui este mai semeaţă, cu atât rădăcinile îi sunt mai adânci.

Are ritmul lui propriu şi nu va creşte vreodată mai repede, indiferent cât de mult îţi doreşti tu.

Copacul este transformarea prin care vrei să treci.

Că se numeşte slăbit, că se numeşte reenergizare sau îmbunătăţirea sănătăţii, dacă îţi doreşti să te schimbi în profunzime în bine, dacă îţi doreşti rădăcini adânci şi nu doar soluţii de suprafaţă, pe care să le destrame orice adiere, atunci trebuie să îi dai cezarului ce-i al cezarului. Cezarul este Natura. Şi Natura îţi cere în schimbul transformării tale timp, efort, răbdare, şi mai ales, blândeţe.

De aceea ce fac în Şcoala de Slăbit nu este pentru oricine.

Nu, nu este psihologie inversă, este o confesiune a mea către tine.

Ce fac în Şcoala de Slăbit cere, din partea mea, tot sufletul şi toată priceperea de a avea grijă de tine.

Dar cere din partea ta timp, efort, răbdare, şi mai ales, blândeţe.

Regulile alimentare au fost mereu la vedere, secretul slăbirii nu a fost vreodată un secret.

Adevărata provocare a transformării tale se întâmplă când trebuie să te gestionezi tu pe tine, aşa cum eşti,  cu cicatricile emoţionale care îţi fac zâmbetele mai frumoase.

Adevărata provocare este să te ridici după ce pici,  este să îţi mai dai încă o şansă, după atâtea încercări ratate cu brio, este să îţi spui că meriţi mai mult şi să treci din nou la treabă.

Adevărata provocare este să accepţi  că, deşi nimeni nu îţi ştie povestea aşa cum o ştii tu, în  acelaşi timp, nimeni nu o poate scrie mai departe pentru tine.

Adevărata provocare este să îţi asumi responsabilitatea. Pentru tine şi tot ce vine la pachet cu tine.

Pentru încercările trecute eşuate, pentru credinţa că tu nu poţi din multe motive şi că cei care au reuşit sunt cumva mai speciali, pentru frica de a nu o lua de la capăt cu acelaşi rezultat şi pentru curajul de a te ţine, totuşi, cu dinţii de ceea ce îţi doreşti.

Cine nu îşi asumă responsabilitatea pentru trecut, cum şi-ar putea asuma responsabilitatea pentru viitor?

De aceea o transformare cere blândeţe. A ta faţă de tine.

De educaţie, de ghidaj, de corecţii şi “ochi de soacră” mă ocup eu.

Ţie îţi rămâne munca. Să pui în fiecare zi osul la treabă.  Să pui reflectoarele pe tine, să te priveşti nud, până în adâncul sufletului şi să fii dispus să speli ce trebuie spălat, să înnoieşti ce trebuie înnoit.

Ai stat mereu pe o comoară şi în tot acest timp nu ai făcut decât să acuzi maldărul acesta de pietre că nu strălucește mai tare.

Corpul tău poate! Unul din lucrurile pe care le repet cel mai des oamenilor cu care lucrez este că slăbitul e partea cea mai uşoară. La care reacţia este mereu una de uimire sceptică.

Da, slăbitul este partea cea mai uşoară. 10, 20, 30 de kg, oricâte vrei tu.

Corpul tău poate!

Avem noi o expresie frumoasă în popor, aceea de a nu vedea pădurea de copaci.

Soluţia alimentară a slăbitului şi întineririi biologice este, şi în acest moment, în mâinile tale. Provocarea adevărată este să te obişnuieşti sufleteşte cu binele. Cu mult mai binele.

Rolul meu este să îţi arăt ce comoară ai în mâini şi încă nu ştii cum să ajungi la ea.

Prin intermediul educaţiei, răbdării şi atenţiei.

Rolul tău este să alegi.   Ce alegi bun pentru tine, în continuare?